Scena 2 „Jak zostać aktorem”- od czego zacząć?

Dodany przez Zostań Aktorem

Kiedy zacząć? Czy czas jest tu łaskawy, czy może jest tak jak w przypadku modelingu? Zdecydowanie nie 😊

Każdy moment jest odpowiedni, aby zacząć swoją przygodę z aktorstwem. Dzieci, nastolatkowie, dojrzali czy starsi, dla każdego w tym świecie jest miejsce. Ile różnorodnych produkcji, tyle potrzeb. W końcu, w filmach występują osoby w każdym wieku.

Natomiast im wcześniej zaczniesz pracować nad sobą, kształcić się w tym kierunku tym masz większe szansę na sukces. Jest wiele ścieżek, które doprowadzą Cię na scenę w światła reflektorów.

Klasycznie jest zacząć od studiów aktorskich/ szkoły wyższej, bądź policealnych szkół aktorskich, gdzie tok nauczania jest krótszy.

Klasycznie i najtrudniej to uczelnie wyższe. Niewątpliwe najpopularniejszy sposób na ścieżce aktorskiej, ale i najtrudniejszy. Starając się o miejsca na uczelni wyższej już musisz mieć pewne predyspozycje, żeby w ogóle się dostać. Jest to droga dla utalentowanych. Szkoły wyższe mają swoją renomę, ale i oczekiwania. Nauka trwa 4 lata i tak jak w szkole policealnej, ale w znacznie rozszerzonym stopniu nabywasz wiedzę w zakresie historii sztuki, kultury, teatru, filmu czy literatury. Poza teorią gro zajęć praktycznych związanych z rytmiką, tańcem wymową i emisją głosu, ruchem scenicznym etc.

Nie jest łatwo przejść już samą rozmowę kwalifikacyjną. Ale po kolei. Ubiegając się o przyjęcie do szkoły musisz dostarczyć standardowo niezbędne dokumenty jak do innych szkół wyższych. Na tym się nie kończy. Jest też egzamin. Kandydaci prezentują wybrane przez siebie monologi,  recytacje wierszy, utwory wokalne a capella czy fragmenty prozy. Bardzo często należy również wykonać zadanie przygotowane przez komisję. Jeżeli ten egzamin masz już za sobą kolejno przystępujesz do eliminacji I-go stopnia i te mają już selektywny charakter. I tak dalej kolejne eliminacje, finalnie zakończone egzaminem konkursowym, który musisz zdać. Dopiero po wszystkich etapach i na podstawie zdanych egzaminów zostaje utworzona lista osób, które zakwalifikowały się do rozpoczęcia nauki w wyższej szkole aktorskiej, a zaraz po jej zakończeniu czeka Cię dyplom i tytuł magistra. I myślisz, że jak już przeszedłeś tą ścieżkę to koniec? No niestety nie, nawet zdobycie dyplomu nie da Ci gwarancji sukcesu  zawodzie.  

Troszkę prościej i nadal klasycznie jest zacząć naukę w szkołach policealnych.

Policealne szkoły aktorskie mają za zadanie przygotować Cię do zawodu. Z reguły nauka trwa 2 lata, podczas których zapoznasz się z podstawami pracy aktorskiej. W trakcie nauki poruszone są zagadnienia z takich obszarów jak: ruch sceniczny, ekspresja, dykcja, ruch, etiudy, techniki gry, interpretacja tekstu i wiele innych, jak również nabywa się wiedzę teoretyczną z historii teatru, sztuki, kultury i filmu. Szkoły tego typu na pewno dają bardzo cenne, fundamentalne przygotowanie do zawodu aktora.  

Wielu aktorów, których widujesz za szklanym ekranem nie miało w cale przygotowania aktorskiego. Bardzo cenne są Twoje predyspozycje, odwaga, silna wola i determinacja. Możesz zacząć znacznie prościej.

A może tak na sam początek dla przełamania tremy i obycia się ze sceną zajęcia teatralne? Na pewno w Twoim otoczeniu, szkole, domu kultury znajdziesz różnego rodzaju koła teatralne. To dobry start żeby przekonać się czy to jest, aby na pewno ścieżka kariery dla mnie.

Castingi, magiczne castingi, większość aktorów nie czeka do ukończenia studiów i zaczyna pracę biorąc udział w castingach. Czasem przepustką do kariery nie musi być ukończenie renomowanej szkoła, a to że zostaniesz zauważony na castingu. Już podczas takich konkursów, reżyser jest w stanie wyłuskać tą perełkę, nieoszlifowany diament i zrobić z niej wilka gwiazdę.

Żeby zgłosić się na casting bardzo często nie musisz mieć żadnego przygotowania, możesz tak po prostu „przyjść z ulicy”. Co da Ci taki casting? Po nim możesz dostać propozycję zagrania w reklamie, serialu, statystowaniu, odegraniu epizodu czy nawet w filmie pełnometrażowym i to może być właśnie początkiem Twojej przygody z aktorstwem.

Zatem śledź portale branżowe i bądź na bieżąco z aktualnymi castingami, a właśnie wśród nich znajdziesz coś dla siebie. Zapisz się też do banku twarzy, to proste. Znajdź odpowiedni portal branżowy, zarejestruj się na nim, stwórz swoje konta i daj się poznać innym. Na takich portalach zarówno Ty będzie na bieżąco z castingami i jednocześnie dasz szansę, aby zauważyły Ciebie popularne agencje aktorskie.

Do dzieła! Kurtyna w górę!