Scena 1 „Jak zostać aktorem”- Aktor: kim jest, jego cechy

Dodany przez Zostań Aktorem

Jak zostać aktorem? Jak zdobyć sławę? Od czego zacząć?

Ty też zadajesz sobie te pytania ? Chcesz rozpocząć karierę w tym świecie, marzysz o czerwonym dywanie i wielkich rolach, ale nie wiesz jak się za to zabrać?

Zanim sława i oklaski to cofnijmy się wstecz do samej definicji aktor. Z łaciny āctor, od agere czyli „działać". Jest to osoba, artysta grająca role w teatrze, filmie czy telewizji. Wykorzystuje do tego pewne techniki cielesne i głosowe. Aktorstwo jest więc sztuką, która polega na odgrywaniu ról.

Ok odgrywać role, używać gestów itd. technik można się nauczyć i to tyle? Nie, jest też talent. Wielu rzeczy można się wyuczyć ale talentu nie. Albo go mamy, albo nie. Obok talentu należy też wspomnieć o uporze w dążeniu do celu, sile przebicia czy odwadze. Od razu nie otrzymamy przecież pierwszoplanowych ról. Musimy pamiętać o ciągłym samodoskonaleniu i zdobywaniu doświadczenia.

Zatem Aktor musi posiadać pewne cechy jak: odwaga, pewność siebie i doskonała pamięć. W końcu trzeba nauczyć się swojej roli i umieć ją wielokrotnie powtórzyć. Poza tym bardzo ważna jest odporność na stres i koncentracja. Liczna widownia, światła kamer mogą działać paraliżująco, a na to profesjonalista nie może sobie pozwolić. Trzeba wyjść zza kurtyny, nie skupiać swojej uwagi na licznej widowni i oślepiających świateł i zacząć kreować swoją rolę najlepiej jak się potrafi. Najważniejszym, podstawowym celem w tym zawodzie jest wzbudzenie emocji.

Równie pożądaną cechą aktora jest cierpliwość i wytrwałość. Podczas nagrań na planie filmowym bardzo często mamy do czynienia z dublami. Często są nagrania do późnych godzin, czy nawet konieczność nagrywania scen nocnych.

Czy są zatem jeszcze jakieś wymagania? Tak, w tej pracy pomagają również umiejętności taneczne, muzyczne, sprawność fizyczna i dykcja.  Dykcja, sprawny aparat głosowy jest niezwykle ważny, czasem też dyskwalifikujący z tego zawodu. Aktor musi być wyraźny i zrozumiały. 

Reasumując Aktor to osoba, której zadaniem jest najpierw nauczenie się dialogów i wcielenie się w wykreowanego w scenariuszu bohatera w oczekiwany przez reżysera sposób. Odegranie narzuconej roli w najlepszy sposób, który wzbudzi określone emocje.