Jak zostać aktorem?

Zastanawiasz się, jak zostać profesjonalnym aktorem? Chcesz występować w filmach czy na deskach teatru, a może po prostu marzy Ci się reklama telewizyjna? Zostać aktorem nie oznacza wcale ukończenia szkoły aktorskiej. Nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego, aby zacząć realizować swoje aktorskie cele. Kreowanie własnego wizerunku, czy zdobywanie aktorskiego doświadczenia możesz zacząć zdobywać mały krokami, od małych rzeczy. Wystarczy być obecnym podczas castingów do filmów, pokazać się z najlepszej strony i zacząć zdobywać małe, później co raz większe role w reklamach, serialach i filmach. Tak zacznie się Twoja przygoda z aktorstwem.


Jak zostać aktorem profesjonalnym?

Zawód aktora to nie sielanka. To ciężka praca, w której trzeba dążyć do ciągłego samorozwoju. Poszerzajmy swoje kompetencje i rozwijajmy zainteresowania. Pozwoli nam to wybić się ponad konkurencję. Zapiszmy się na kursy:

  • tańca,
  • jazdy konnej,
  • malarstwa,
  • języków obcych,
  • prawa jazdy kategorii A czy C.

Im bardziej wszechstronni jesteśmy, tym większa szansa, że znajdziemy casting do filmu, w którym potrzebują osoby takiej właśnie jak my. Z punktu widzenia producenta reklam czy produkcji filmowych, szybciej i łatwiej jest znaleźć odpowiednią osobę z poszukiwanymi cechami, niż wyuczyć kogoś od podstaw. Wszechstronność jest najważniejsza w procesie, jak zostać aktorem.

Casting do filmu goni casting, czyli nie poddawaj się!

W ilu castingach do filmów jesteśmy w stanie uczestniczyć, zanim się poddamy? Prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna – nie ma takiej liczby! Czasem otrzymanie pracy dla aktora wymaga od nas udziału w setkach zdjęć. Zawsze jednak warto. Zawsze również miejmy uśmiech na ustach. Nie ma gorszego artysty niż aktor zrezygnowany i zniechęcony. Mając takie nastawienie, z pewnością nie otrzymamy wymarzonej roli. Jak zostać aktorem? Bądźmy wytrwali! To równie ważna cecha każdego twórcy scenicznego. Jeśli raz zrezygnujemy z obranej ścieżki, najprawdopodobniej nigdy już na nią nie wrócimy, a nasze marzenia się nie spełnią.

Przyjmuj uwagi z pokorą

Każdy casting do filmu przynosi nowe doświadczenia – nawet ten, który nie przyniósł nam wymarzonej roli. Wszystkie uwagi przyjmujmy z pokorą i starajmy się poprawiać nasz warsztat aktorski. Dopytujmy o feedback i przyczyny odrzucenia naszej kandydatury. Niech każdy dzień na scenie lub poza nią wzbogaca nasze doświadczenia. Nawet bycie statystą może przynieść nam wiele dobrego. Nauczymy się walczyć z tremą. Będziemy obserwować profesjonalistów w pracy i zobaczymy, jak naprawdę działa maszyna filmowa. Bierzmy udział w castingach dla dorosłych. Tylko w ten sposób znajdziemy własną drogę, jak zostać aktorem.

Policealna szkoła aktorska jest miejscem, gdzie zdobędziemy przygotowanie aktorskie. Nauka w niej trwa z reguły od 2 do 3 lat. W takiej szkole zdobędziemy wiedzę teoretyczną i praktyczną między innymi w zakresu historii teatru, kina czy sztuki. Nauczymy się odpowiedniej dykcji, ruchu scenicznego czy technik gry i wielu innych. Bardziej zaawansowanym i profesjonalnym jest nauka w wyższej szkole aktorskiej. Te szkoły mają już swoją wypracowaną renomę. Nauczą nas warsztatu i pokażą czym jest praca aktora.

Pamiętajmy jednak, że konkurencja jest wielka i ukończenie nawet najlepszej szkoły, zdobycie dyplomu nie da nam gwarancji sukcesu w branży.

Więc jak zostać aktorem? Nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Bądźmy wytrwali, wszechstronni i pokorni. Musimy uczestniczyć w wielu castingach do filmów, by trenować nasz warsztat pracy. Z pewnością jednak w końcu otrzymamy wymarzoną rolę. Zaczynajmy powoli i nie bójmy się żadnej pracy na planie filmowym.