Samouczek

Prezentujemy najpopularniejsze i najbardziej skuteczne ćwiczenia aktorskie. Dzięki nim zawód Twoich marzeń będzie na wyciągnięcie ręki. Praca dla aktora jest wymagająca, ale bardzo satysfakcjonująca. Przekonaj się samodzielnie!

Ćwiczenia aktorskie usprawniające mowę i dykcję

  1. Podstawą dobrej gry aktorskiej jest nieskazitelna dykcja. Cóż publiczności po niesamowitych emocjach, jeśli nie zrozumieją aktora? Najprostszą techniką jest poprawienia dykcji jest praca z lingwołamkami. Usiądź wygodnie i weź urządzenie nagrywające. Spróbuj powtórzyć poniższe łamańce językowe. To najskuteczniejsze ćwiczenie aktorskie

    • Spirytusinek najwydestylowaniuchniejszy.
    • Rewolwerowiec wyrewolwerowany na wyrewolwerowanej górze rozrewolwerował się.
    • Wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu, który entuzjastycznie oklaskiwał przeliteraturalizowaną i przekarykaturalizowaną sztukę.
    • Poszedłem z kolegą do znajomika cukiernego, gdzie wypiliśmy czekolankę filiżady i zjedliśmy ciarę pasteczek. Wtem z jatki wyskoczył rozbykany huk. Jednemu z nas rozmordał orę, drugiemu nogał nadepte, właściciela tego zwierzego dzikięcia złaporcy dozali i zaprowadzili do cyrkularza komisarnego, gdzie mu pan Skóra dał w trepę i wkoził go do sadzy.
    • Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie,
      W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ,
      Czcza szczypawka czka w Szczecinie,
      Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż,
      Strząsa skrzydła z dżdżu,
      A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie,
      Straszny wszczyna szum.
    • Szła pchła, pchnęła pchłę i pchła płakała, że pchła pchłę popchała. Szły pchły koło wody,
      pchła pchłę pchła do wody i ta pchła płakała, że ją tamta pchła popchała.
      Szły pchły po linie. Pchła pchłę pchała, a pchła płakała, że pchła pchłę pchała.

    Odsłuchaj nagranie samodzielnie lub poproś kogoś z rodziny czy znajomych. Ustalcie, które fragmenty tekstu wymagają Twojej pracy. Jeśli uda Ci się powiedzieć bezbłędnie powyższe łamańce – zwiększ tempo.

  2. Ciekawym sposobem na wyraźniejsze mówienie, jest włożenie korka – na przykład od wina – w zęby. Spróbujmy się komunikować z innymi w ten sposób przez około pół godziny do godziny. Po tym czasie okaże się, że nasza dykcja znacznie się poprawiła, choć niestety przez krótki czas. To ćwiczenie aktorskie musimy powtarzać regularnie. Dzięki niemu praca dla aktora będzie na wyciągnięcie ręki!

Ćwiczenia na prawidłowe oddychanie

  1. Ćwiczenia aktorskie na oddychanie możemy podzielić na dwie grupy. Do jednej z nich należą techniki, które pozwolą Ci na zwiększenie pojemności płuc. Im więcej powietrza jesteś w stanie nabrać, tym dłuższą kwestię wypowiesz bez zadyszki czy zaczerpnięcia tchu. Staraj się jak najdłużej wymawiać głoskę „s”, czyli po prostu sycz. Mierz swój czas. Już po kilkunastu dniach zauważysz rezultat.

  2. Weź głęboki oddech i zatrzymaj powietrze w płucach na 2 sekundy. Głośno policz do pięciu i ponownie zatrzymaj powietrze. Powtarzaj liczenie tak długo, jak będzie to możliwe.

  3. Inna grupa ćwiczeń ma zadanie zwiększyć świadomość procesu oddychania. Połóż się na plecach na twardym podłożu, jedną dłoń umieść na mostku, a drugą pod łukami żebrowymi. Wykonuj wdechy i wydechy, a jednocześnie kontroluj położenie Twoich dłoni. Staraj się maksymalnie je obniżyć lub podnieść za pomocą oddychania. Podczas wykonywania ćwiczenia aktorskiego napnij mięśnie brzucha.

  4. Stań przed lustrem i obejmij dłońmi talię tak, by kciuki były skierowane do kręgosłupa na plecach. Wykonuj szybkie wdechy ustami i nosem, jednocześnie rozsuwając żebra i powłoki brzuszne. Wydychaj powietrze powoli i równomiernie. Powtarzaj ćwiczenie, wymawiając głoskę „f”.

Gimnastyka mięśni twarzy i trening mimiki podstawą pracy dla aktora

  1. Mięśnie twarzy odgrywają istotną rolę w pracy dla aktora. Bez nich niemożliwa jest dobra gra sceniczna. Dlatego warto dbać o nie i wykonywać regularnie ćwiczenia, które pozwolą nie tylko ulepszać warsztat pracy, ale także zachować młodość. Szczególną uwagę należy zwrócić na usta. Przyłóż palce wskazujące do kącików i maksymalnie rozciągnij usta. Następnie je ściągnij, tworząc dziubek. Powtarzaj ćwiczenie kilkanaście razy.

  2. Zwiń usta w dziubek i staraj się go kierować raz w lewo, raz w prawo. Dzięki temu wpływasz na mięśnie przy żuchwie.

  3. Dobrym ćwiczeniem dla aktorów jest głośne i przesadne wymawianie samogłosek – „a”, „e”, „i”, „o”, „u”. Ćwiczymy nie tylko mięśnie warg, ale również dykcję!

  4. Weź do ust maksymalnie dużo powietrza i napompuj nim policzki. Przenoś powietrze z lewego policzka do prawego i z powrotem, pamiętając o maksymalnym napięciu mięśni.

Wskazówki, jak kontrolować emocje

  1. Praca dla aktora wymaga pokazania każdej emocji – nawet wtedy, kiedy czuje zupełnie coś innego niż postać, którą odgrywa. Niedopuszczalny jest chichot w trakcie sceny dramatycznej. Dobrym ćwiczeniem na kontrolowanie emocji jest próba ich ekspresji w sytuacji bardzo nietypowej. Weź instrukcję obsługi pralki, kuchenki, lampki. Czytaj ją na głos, wyrażając różne emocje: smutek, radość, oczekiwanie, nienawiść, miłość. Poproś drugą osobę o wysłuchanie Twoich monologów i odgadnięcie nazwy danej emocji. Poproś o feedback i ocenę.

  2. Poniższe ćwiczenie aktorskie skierowane jest do osób już bardzo otwartych. Na początku swojej drogi aktorskiej może być to trudne do wykonania. Wymyśl sobie zwierzę i wciel się w nie. Udawaj je na przystanku tramwajowym, w szkole czy na spacerze przed ludźmi. Postaraj się zapytać o godzinę, będąc takim zwierzęciem. Pamiętaj – nie wolno Ci wypowiadać słów ani pokazywać palcami. W końcu zwierzęta tego nie potrafią. A może przy okazji zauważy Cię łowca talentów i zaproponuje pracę dla aktora?

Zapraszamy do zapoznania się również z znaszymi poradami z profesjonalnych kursów aktorskich. Ucz się i bierz udział w castingach dorosłych, a już wkrótce otrzymasz swoją rolę życie.